İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostat Bezi - Prof. Dr. Bülent Önal

Prostat, meni sıvısının büyük kısmını salgılayan bir salgı bezidir. Prostat bezi 35 yaşından sonra büyümeye başlar. Fakat büyümesi tek başına bir hastalık sayılamaz. Çünkü bu neredeyse her erkeğin başına gelen bir durumdur.

Prostat bezi büyürken idrar borusuna baskı yapmaya başlarsa hastalar işerken zorlanma şikayeti ile doktora başvurur. Baskı karşısında idrarı boşaltmaya çalışan mesane de biraz gerilir. Hastalar sık sık fakat az miktarlarda idrar yapmaya, geceleri idrar yapmak için uyanmaya başlar. İşte bu durum tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Medikal Tedaviler

Hastalara öncelikle ağızdan alabilecekleri ilaçlar önerilir. Prostatın etrafındaki kasları gevşeten (alfa bloker) ve prostatın küçülmesini sağlayanlar (5 alfa redüktaz inhibitörü) olmak üzere iki ilaç grubu vardır.

Alfa blokerlerin ayağa kalkınca baş dönmesi ve boşalma esnasında meninin idrar kesesine kaçması gibi yan etkileri vardır.

5 alfa redüktaz inhibitörleri ise cinsel istek ve sertleşme gibi cinsel fonksiyonları bozabilir.

TUR-P

Yukarıda bahsettiğimiz ilaçlardan fayda görmeyen ya da yan etkilerinden rahatsız olan hastalara sonraki aşamada kapalı prostat ameliyatı önerilir. Bu işlem kameralı metal bir borudan oluşan aletlerle, anestezi altında yapılır. İdrar borusuna doğru büyüyen ve daralmaya neden olan prostat dokusu elektrik enerjisi yardımıyla kazınır.

Hastalar işlemden sonra birkaç gün hastanede yatırılarak takip edilir. Bu süre boyunca hastalarda idrar sondası bulunur.

Green Light Lazer - Prof. Dr. Bülent Önal

Lazerle prostat ameliyatı da TUR-P ile benzer bir teknikle uygulanır. Farklı olarak prostat kazınmaz, lazer yardımıyla eritilir. Bu tekniğin avantajı kanamasız olması ve TUR-P yaparken kesilmesi gereken bazı kan sulandırıcı ilaçların kullanımına devam edilebilmesidir. Bu avantalarına rağmen eski bir teknik olmaması nedeniyle etkinliğine dair TUR-P kadar kesin kanıtlar oluşmamış olması bir dezavantajdır. Fakat tecrübeli hekimler tarafından yapılması halinde TUR-P kadar etkili sonuçlar elde edilebilir.