Enürezis Noktürna

Çocukların gece altını ıslatması çok doğaldır, ta ki 5 yaşına kadar. 5 yaşından sonra devam eden gece ıslatması çocuğun sosyal, psikolojik gelişimini etkileyebilecek, okul başarını düşürecek önemli bir sağlık sorunudur. Anne-babaların bilmesi gereken en önemli nokta ise gece ıslatmasının çocuğun suçu ya da hatası olmadığıdır.

Gece altını ıslatan çocukların bünyesi gece daha fazla idrar üretiyor olabilir ya da mesane kapasitesi düşük olabilir. Belki de uyanma bozukluğu vardır ki bu da bir hata ya da suç değildir.

Gece ıslatması ile başvuran hastalarda gündüz işeme alışkanlıklarının sorgunlanması önemlidir. Gündüz de bir problem mevcutsa hastalık gece ıslatması değil işeme bozukluğudur ve farklı tedavileri vardır. Eğer gece idrar miktarı fazla ise ilaç tedavisi sorunu çözebilir. Ya da mesane kapasitesi, yaşa göre beklenen değerin altında ise yine ilaçla bu durum düzeltilebilir. Bunun dışındaki durumlar için alarm terapisi dediğimiz geceleri çocuğun uyanmasını sağlayan bir cihaz kullanılabilir. Ayrıca gece ıslatması olan çocuklar yatmadan birkaç saat önce sıvı gıdaların tüketimini bırakmalıdır.