İnmemiş Testis

Testisler ilk olarak karın içinde gelişir. Daha sonra aşağıya doğru göç ederek doğumdan önce testis torbasına yerleşir. Bazı çocuklarda ise bu iniş doğuştan kısa bir süre sonra tamamlanır. İniş tamamen gerçekleşmediğinde ise inmemiş testis hastalığından bahsedilir.

Sperm üretimi için en uygun ortam testis torbasıdır. Testis torbası vücudun diğer kısımlarına göre daha soğuktur. Testisler, testis torbasına tam yerleşmediğinde gelişimleri bozulur. Bu durum sperm üretimini bozarak ileride kısırlığa neden olabileceği gibi düzgün gelişemeyen testis kanserleşebilir.

Tanı, çocuk yatar halde bacakları çaprazlanmışken yapılan muayene ile konulur. Kasıklarda saptanan testisler orşiopeksi denen bir ameliyat ile testis torbasına sabitlenir. Muayene ile kasıklarda saptanamayan testisler için ultrason, MR gibi görüntülemeler yapılmasına gerek yoktur. Bu durumda laparoskopik olarak karından açılan bir delikten kameralı aletlerle testisler karın içinde aranmalıdır.

Bulunması halinde yeterince gelişmiş testisler testis torbasına indirilirken gelişimi bozulmuş ve kanserleşme ihtimali artmış testisler çıkarılmalıdır.